A kopaszság a férfitársadalom több, mint 60%-át érinti. A hajátültetés napjainkban a leggyakoribb kozmetikai eljárás. A haj elvesztésében többek között hormonális és genetikai faktorok játszanak közre, viszont a férfi kopaszodás pontos mechanizmusa még nem teljesen tisztázott.
Az egyik leggyakoribb rendellenesség az androgenetikus alopécia néven is ismert férfias kopaszság. Ez egy olyan genetikai betegség, mely során a haj szerkezete fizikailag megváltozik: a haj elvékonyodik, töredezetté válik, elveszíti rugalmasságát és ritkulni kezd. Bár a kopaszság általában férfi-sztereotípiaként él bennünk, ez a jelenség nőket és férfiakat egyaránt érintő probléma, azzal a különbséggel, hogy nők esetében más módon zajlik: a haj ugyan elvékonyodik és ritkul, de nem alakulnak ki összefüggő kopasz foltok a fejbőrön. A férfiak kopaszságának kialakulásáért legnagyobbrészt a genetika okolható. Nőknél a hajhullás gyakran a menopauzát követően jelentkezik, jellemzően azért, mert a szervezetben az ösztrogén koncentrációja alacsonyabb, mint az androgéneké.
Alább részletezzük, milyen tényezők játszhatnak döntő szerepet a hajhullás kialakulásában. Ezek mindegyike speciális, hiszen bizonyos termékekkel, kezelésekkel visszaállítható a hajhullás előtti egészséges állapot.
Kiegyensúlyozatlan táplálkozás: A nem megfelelő vitamin- és fehérjebevitel kihatással lehet a haj növekedésére, hiszen a haj nagy része keratinfehérjéből épül fel. Amennyiben szemét táplálékok alkotják mindennapi étrendünk nagy részét, kialakulhat kóros mértékű hajhullás.
Stressz: A túlzott szorongás, hirtelen sokk, esetleges műtét vagy kemoterápia is járhat fokozott hajhullással. Egy hosszú, súlyos betegség során is jelentkezhet kopaszodás. Estenként egy-egy betegség előjele is lehet a haj állapotában történő változás. Amint a beteg meggyógyul, a haj szerkezete is helyreáll, a hajhullás abbamarad.
Külső tényezők: Éghajlati változás, gyógyszeres kezelés, a fogamzásgátló tabletta szedésének abbahagyása, illetve a szülés utáni hormonális egyensúly megbomlása is gyakorolhat negatív hatást a haj növekedési ritmusára.
Gyakran valamilyen hajápoló szer használata vagy a haj nem megfelelő kezelése is kiválthat bizonyos mértékű hajhullást. Egyes samponok használata allergiás reakcióval járhat.
[youtube]//www.youtube.com/watch?v=kEZmiouJWLk&list=UUkMLifWBgM3SJf_KKX1UoOw&index=9&feature=plcp[/youtube]
Napi szinten körülbelül 60-100 hajszálat is elhullajthatunk egy természetes megújuló folyamat normális részeként. Normális esetben a kihullott hajszálak helyére újak nőnek így a hajvesztés-növekedés aránya nagyjából kiegyenlített. Okunk akkor lehet aggodalomra, ha hajmosás közben túlzott mértékű hajvesztést tapasztalunk vagy reggel felébredve a párnán temérdek mennyiségű kihullott hajjal találkozunk.
A kopaszság legszembetűnőbb jele, amikor már haj nélküli részeket találunk a fejbőrünkön.
Amennyiben Önt is kopaszodás gyötri, vegye fel velünk a kapcsolatot, hogy segíthessünk problémájára mielőbb gyógyírt találni!